Какво е твърдост на водата и каква е тя по градовете?
Чешмяната вода на пръв поглед изглежда еднаква – безцветна, относително бистра и безвкусна. Нейният състав обаче е лесно изменяем поради редица фактори (водоизточници, замърсявания, пречиствателни станции и др.) и крайният и състав, докато достигне дома ви е много различен. Често водата е определяна като твърда и варовита вода или като мека. Какво наричаме твърдост на водата и как това се отразява на здравето и уредите, които ползваме?
Твърдостта на водата се определя от състава на някои елементи в нея като калциеви и магнезиеви бикарбонати, сулфати и соли. Част от тях при нагряване се отлагат по металните съдове и се превръщат в твърди наслагвания. Подобно „явление“ наричаме котлен камък и той е основният виновник за увреждането на вашите електроуреди. Твърдата вода има негативно въздействие и върху тялото като действа неблагоприятно върху кожата и косата, водейки до тяхното изсушаване. Хората с проблеми в бъбреците също не трябва да приемат твърда вода, тъй като тя се обработва по-трудно от тялото и може да претовари системата им.
Твърдостта на водата по градовете е различна. Сигурно сте забелязали, че на едно място тя е по-пивка и когато се къпете косата ви седи по-жилава и жива, а на друго точно обратното. За да се установи със сигурност каква е нейната твърдост, тя може да бъде измерена според скала за твърдост на водата. Разграничени са следните видове твърдост на водата – много мека, мека, средно твърда, умерено твърда и много твърда.
В различните държави ползва различни мерни единици за твърдост на водата, като у нас използваме тези по Немски градус – Deutsche Härte (Немска твърдост) (°dH).
Параметрите за обща твърдост на водата по таблицата за твърдост на водата могат да бъдат обобщени по следния начин:
- Много мека вода – 0 до 4 dH
- Мека вода – 5 до 8 dH
- Умерено твърда вода – 9 до 12 dH
- Твърда вода – 13 до 18 dH
- Много твърда вода – 19 до 30 dH.
Съобразно тези параметри за измерване на твърдостта на водата дружеството ВИК взима проби и определя твърдостта ѝ по градовете. Като цяло за по-благоприятна за консумация и употреба се счита по-меката вода.
От какво се определя твърдостта на градската вода? Най-вече от източника, който захранва съответното населено място. Изворните и планинските води са по-меки от тези, взети от други водоизточници. Твърдостта на водата в София например е много ниска и тя спада към градовете с най-меки води, защото столицата се захранва предимно от планински източници. След това минава през пречиствателни станции, които отнемат някои от елементите, повишаващи твърдостта на водата.
Твърдостта на водата във Варна от друга страна е много висока, защото съдържа много калций и е препоръчително да бъде допълнително омекотявана преди употреба. Твърдостта на водата в Бургас и в Пловдив умерено твърда. Най-твърдата и напълно негодна за директен прием вода е в градовете Плевен, Монтана, Силистра, Добрич, Разград и Хасково.
Как можете с точност да измерите твърдостта на водата в дома ви?
Ако искате да видите дали водата в дома ви или на друго място влиза в нормите за твърдост на водата – т.е. е в скалата на меките до умерено твърди води – можете да направите тест за твърдост на водата. Единият вариант е да повикате специалистите от ВИК да вземат проба и да я занесат в лаборатория, а другият да се справите сами. За целта можете да си закупите специален разтвор и с негова помощ да изчислите dH, както на вода, която не е преминала през обработка и пречистване, така и на омекотена вода. Тестерът за твърдост на водата е течност в шишенце с дозатор, която се капе във вода, налята в чист съд. В зависимост от броя капки необходими за промяна на цвета на водата, можете да прецените и нейната твърдост. Всичко е описано внимателно в инструкциите на продукта, които можете лесно да си закупите от нас.
Какво да направите, ако водата в дома ви е много твърда?
Със сигурност избягвайте да я пиете и да я ползвате за битови нужди, за да си спестите борбата с котления камък. Можете да се консултирате със специалист, който след анализа й да ви посъветва какви химикали да ползвате, за да я омекотите. А още по-добър и лесен вариант е да си направите тест за твърдост на водата сами с помощта на тестер за твърдост на водата и след като видите резултата да си закупите и монтирате система за омекотяване на вода.
Филтрите и системите за омекотяване на вода са чудесно решение, което работи в дълготраен план, тъй като ви осигуряват постоянен достъп до мека вода. Те се поставят лесно в дома ви в непосредствена близост до водомера. Работят на принципа на йонообмена като като отстраняват калциевите и магнезиевите йони и ги заменят с натриеви и калиеви. Водата, която минава през филтъра за омекотяване е годна веднага за употреба и консумация.
Заменянето на твърдата с мека вода е много важно и ползите от нея не са една и две. Намалявайки твърдостта на водата, вие си осигурявате:
- По-красива коса, кожа и нокти;
- По-дълъг живот на електроуредите и на дрехите ви, които се перат по-лесно с по-малко препарати;
- По-малък разход на електроенергия;
- Икономии от различни препарати – повърхностите се чистят по-лесно и с по-малко усилия с по-мека вода.
А вие знаете ли колко твърда е водата, която тече в дома ви? Разберете още сега като я тествате. При нас можете да откриете необходимите тестери, както и различни видове системи и филтри за омекотяване. На разположение сме, ако имате някакви въпроси или се нуждаете от съдействие.