Полезна ли е наистина минералната вода в пластмасови бутилки
В последните години общото вярване, че бутилираната вода е по-здравословна и подходяща за човека, се разпространява все повече. Рекламите и фалшивите новини карат всеки да вярва, че водата, която идва от крановете у дома, не преминава предварително почистване през филтър за вода, по-мръсна е и не е подходяща за пиене.
Въпреки това истината за най-здравословния избор не е това.
Какви са негативните аспекти от консумацията на минерална вода от пластмасови бутилки?
През последните години се наблюдава повишаване на осведомеността относно отрицателното въздействие на консумацията на минерална бутилирана вода. На първо място пластмасата е изключително вредна за околната среда. Въпреки все по-добрите методи за рециклиране, цели 90% от водните бутилки остават нерециклирани.
Друг негатив е, че тя често е с много висока твърдост на водата. Последиците от прекомерното консумиране на твърда вода са негативни за здравето – уврежда бъбреците, храносмилателния тракт, изсушава кожата и косата и още много други.
И въпреки всички тези негативи, които ни карат да обмислим закупуването на бутилка за многократна употреба или домашен филтър за вода, има и други предимства, които можем да спечелим, като се откажем от пластмасовите бутилки.
Бутилираната вода вероятно не идва от там, откъдето си мислите
Една от основните причини, поради които потребителите продължават да купуват бутилирана вода, е схващането, че тя е с по-високо качество, по-чиста е и е с по-висока твърдост на водата, тоест по-богата на минерали, калций и магнезий. Повечето реклами на бутилирана вода изобразяват пресен поток или планински извор, за да създадат схващането, че продуктът е по-чист от чешмяната вода или други конкурентни марки бутилирана. Въпреки това този продукт често идва от същото място, от което идва и чешмяната вода в домовете. Той рядко преминава през система за пречистване на водата, вместо това се бутилира и разпространява. Което ни води и до следващата ни точка.
Бутилираната вода не винаги се филтрира
Докато бутилираната вода често се изобразява като по-висококачествена от чешмяната, интересен факт е, че тя много често не е. Докато някои производители подлагат водата си на допълнително филтриране чрез система за пречистване на вода преди да я бутилират, много не го правят и просто таксуват опаковката.
Бутилираната вода често съдържа токсини от пластмасата
Основният риск, свързан с пиенето на бутилирана вода, е фактът, че можете да бъдете изложени на вредни токсини от пластмасата. Въпреки че водата не е киселинна, когато пиете от пластмасова бутилка, рискувате да погълнете химикалите, използвани за направата на бутилката, тъй като тези токсини могат да проникнат във водата с течение на времето. Това е особено често срещано при по-стари бутилки за вода или такива, които са били изложени на топлина.
След това пластмасови токсини, наричани още пластификатори, могат да си проправят път в кръвта, което може да причини множество проблеми, включително различни видове рак, както и увреждане на черния дроб и бъбреците.
Може да причини проблеми с развитието и плодовитостта
Докато все повече производители избират да продават пластмасови бутилки за вода без BPA, той все още е често срещан компонент в бутилки, направени от пластмаса тип 7. Един от многото проблеми с BPA е, че той действа като изкуствен естроген и когато се консумира във водата, може да причини различни хромозомни аномалии, които са свързани с вродени дефекти и увреждания в развитието на децата. Когато бебетата са изложени на BPA, докато са в утробата, това може да доведе до усложнения по-късно в живота, като хиперактивност, ранен пубертет и повишен риск от някои видове рак. Други странични ефекти са намалена плодовитост както при мъжете, така и при жените.
Съдържа микропластика
Микропластиката представлява най-малките частици пластмаса, които се съдържат в бутилираната вода – обикновено по-малки от 5 милиметра. Те могат да бъдат намерени в различни продукти, включително и бутилираните напитки.
Проучване на Световната здравна организация установи, че в 93% от популярните марки бутилирана вода се съдържат пластмасови влакна. Въпреки че проучванията за разпространението на микропластиката и потенциалната опасност, която това представлява, са все още в начален стадий, човек може само да си представи потенциалните дългосрочни ефекти от консумацията на пластмаса, подчертавайки още една причина да се ограничи употребата на бутилирана вода.
Това са само някои от най-негативните аспекти от употребата на пластмасови бутилки. Всички те обаче многократно надхвърлят ползите, които водата в тези бутилки може да донесе. В такъв случай обаче остава въпросът каква вода да пием?
Стъклените бутилки за многократна употреба са най-добрият заместител на еднократните. Друг чудесен избор са домашните филтри за вода. Те представляват система за пречистване на вода, която можете да поставите у дома. Тя осигурява прясна и чиста вода, подходяща за консумация и готвене по всяко време.