На колко време се сменя филтър за вода, ако имаме система за пречистване на водата?
В съвременните условия на живот проблемът със замърсяването на околната среда и водите принуждава много от домакинствата да използват системи за пречистване на питейна вода и вода за битови нужди. Питейната вода от чешмата, а дори и от тази, добивана от кладенци и други алтернативни източници вече не е чиста. Тя често е мътна, съдържаща много вредни вещества и частици, от замърсената околна среда. Все по-често виждаме как от чешмите тече прекалено твърда, хлорирана, замърсена вода. Гледаме и чуваме по медиите какви са стойностите на замърсяванията при анализ на водата за пиене в различните райони на страната – пълна със високо съдържание на олово, тежки метали, вредни химични елементи.
За това все повече домакинства използват системи за пречистване на водата – не само питейна такава, и вода за битови нужди като къпане, готвене. Има различни системи за пречистване, с различна функционалност и механизъм. Всички те използват различен вид филтър за пречистване.
Тук ще ви запознаем с по-известните системи и филтри за преработка на водата, както и с различните начини за добиване на чиста вода, годна за пиене и съвети на колко време трябва да се сменят, за си осигурите качествен продукт и запазите здравето си.
Причини, ускоряващи времето за смяна на филтрите за вода
В зависимост от характера на подаваната вода преди филтъра за пречистване – дали е хлорирана, обогатена с твърди частици, ръждива, чиста, мътна, както и от количеството на употребявана вода в домакинството – периодът за смяна може да се ускори. Повечето производители на филтри за вода изписват на опаковката периода за смяна. По тях също можете да се ориентирате кога да го смените. Друг критерии за смяна на филтърните елементи е това, дали изградената система за пречистване на вода или филтър за вода са едностепенни, дву , три или многостепенни. Колкото повече степени имат – толкова по-голям е функционалният им живот. Като тези от тях, които са поставени на входа на пречиствателната система се сменят с по-голяма честота – обикновено от 1,5 до 3 месеца.
Видове филтри за вода. Период и честота на смяна.
1. Механични филтри за вода
Система за пречистване на питейна вода и такава за битови нужди с механични филтри за вода – филтър за вода след водомера или използвани най-вече като филтри за водопровод. Този тип е филтър за твърди частици за вода – почистват от пясък, твърди частици, утайки с големина до 150 микрона. Тъй като се поставят в началото на пречиствателната система, се сменят с честота от 1,5 до 3 месеца. Ако забележите промяна на цвета на течащата вода преди този период, то значи е дошъл момента за смяна.
2. Карбонов филтър за пречистване на вода
Карбоновите филтри са с активен въглен, често използван в бита. Прилага се както като филтър за чешма за директно монтиране, така и в пречиствателни системи. Те спомагат за отстраняването на хлор, пестициди, органични съединения, подобряват вкуса на водата. Има различен тип активен въглен, който се използва във тези филтри за вода. Филтрите с активен въглен абсорбират органични добавки и микроорганизми неприятен мерес и променят обичайния вкус вода за пиене. Тези филтърни елементи за вода имат капацитет до 8000 л. и се сменят в период от шест до 12 месеца.
3. Мембранни филтри
Мембранни филтри се използват, за да се преработва водата на молекулярно ниво. Има различни типове системи за преработка и очистване на питейна вода с мембранни филтри: системи за добиване на чиста вода чрез микрофилтрация, които отстраняват бактерии, вируси, твърди частици до 0.2 микрона; системи за пречистване на водата чрез ултрафилтрация, които отстраняват твърди частици, бактерии и вируси до 0,02 микрона; системи за пречистване на водата чрез нанофилтрация, които отстраняват нитрати, олово, тежки метали до 0,001 микрона; системи, които работят чрез прилагане на принципа на обратна осмоза, които отстраняват всички примеси на питейната вода до 0,0001 микрона. Те са много ефективни и изключително качествено пречистват водата. Но характерно за тях е, че някой от филтърните елементи на система от този тип се сменят на около 3 месеца.
4. Система за пречистване на питейна вода с обратна осмоза
Този вид системи работят на принципа на мембранни филтри с тангенциална филтрация, като по механичен път отделят йоните на елементите във водата и пропускат само молекулите на водата. Изключително ефективни по отношение на добиване на високо качество на обработената вода и икономически много по- ефективни от дестилирането на вода. Отделят вредни частици с размер от 0,0001 микрона. На всеки 6 месеца се сменят предварителните филтри за пречистване във филтърни колони, на всеки 12 месеца се сменят пост филтрите след мембраната, а самата мембрана се сменя на 2-3 години.
5. Филтър за вода за чешма
Филтър за вода за чешма е от най-често използваните и лесно достъпни за всяко домакинство – които се поставят на крановете и се сменя приблизително на 1,5 месеца, в зависимост от качеството на водата и количеството вода, което използвате. Премахва от водата твърди примеси и утайки, отнема пестициди, хербициди,хлор,неприятен вкус и мирис- т.е. получавате трапезна вода. Комбиниран филтър за вода за чешма механичен с активен въглен или комбинация от механичен филтър и активен въглен с KDF медия, която задържа част от йоните на тежките метали и възпрепятства развитието на микроорганизми, при застояване на водата.
Този вид филтри за почистване на водата са с по-дълъг използваем живот – около 6 месеца. Използват се за отстраняване на органични и твърди частици, като утайки, ръжда, хлор, микроорганизми.
6. Филтър за диспенсър
Тези филтри се прикрепят се към диспенсъра за вода или са вградени в него и се сменят на около 3-6 месеца, в зависимост от качествата на входящата вода и потреблението.
7. Бързопочистващ филтър за вода
Често използван, макар и скъп. Но за сметка на това е с голям дебит – в зависимост от присъединителният размер.Почистването става под налягане. Нужно е само за кратко да се отваря дренажния кран отдолу. Производителите им твърдят, че е “почти вечен”, но най-вероятно ще се наложи да го смените след определен период.Филтър за пречистване на вода от кладенец.
Доста домакинства използват филтри за пречистване на вода от кладенец. Други пък си изграждат система за пречистване на питейна вода от кладенец и вода за битови нужди. Водата в кладенците съдържа най-вече утайки, твърди частици, бактерии, микроорганизми, химични вещества. Какъвто и вид филтри за вода от кладенец да се използват в тези системи – механични, карбонни, мембранни, за да е годна за пиене добиваната вода, както и за битови нужди, е необходимо смяната им да е по-честа – на 3 до 6 месеца.
8. Система за пречистване на питейна вода със uv лампи за стерилизация
Използват се за премахване и унищожаване на органични добавки, бактерии без да променя химическите качества на водата чрез нагряване с UV лампа. В тях се монтират се предимно механични филтри за вода преди да премине тя през сектора със uv лампа лампа за стерилизация Те най-често се сменят за период от 1,5 до 3 месеца.
Едва ли можем да обхванем всички видове филтри за пречистване на водата и системи за пречистване на питейна вода. Но се надяваме да сме били полезни със споменатите по- горе най-често използвани такива. За да се сдобиете с филтър за вода не е нужно голямо усилие или големи финансови разходи. Можете да си закупите такъв дори и от близката бакалия или квартален магазин. Всеки един от тях е предназначен да подобри качеството и вкуса на водата, когато я пием. Да я поддържаме годна и чиста за консумация, а и не само – и за готвене, миене, пране и къпане, както и да подобрим здравословното си състояние. Закупуването на какъвто и да е от споменатите по-горе филтри за пречистване на вода е стъпка напред към тази цел.