ЗАЩО Е ВАЖНО ДА ЗНАЕМ TDS НА ПИТЕЙНАТА ВОДА?
Какво е TDS?
TDS-total dissolved solids-общо разтворени вещества.
TDS е количеството на всички минерали, соли, метали, катиони и аниони разтворени във водата, освен молекулите на водата и неразтворените вещества.
Чистата вода има почти нулева проводимост.
Консумирането на вода с ниска проводимост, позволява по лесното усвояване на молекулите на водата от тялото и съответно хидратирането им.
Приемането на вода с висока проводимост , увеличава риска от наличие на елементи, които са вредни за вашето здраве и възпрепятстват хидратирането на клетките.
Най – често високата проводимост на водата се дължи на присъствието на натрий, калий, хлориди , които имат нисък или краткотраен ефект, но това може да се дължи и на съдържанието на токсични и вредни йони като нитрати, кадмий, манган, олово, арсен и др.
Водата с TDS 1000мг/л се счита негодна за пиене.
Максимално препоръчителното съдържание на TDSв консумираната вода е 500мг/л.
ЗАЩО ЧИСТАТА ВОДА Е ЗДРАВОСЛОВНА?
Ние всекидневно сме изложени на токсични минерали и химикали от въздуха и храните, които приемаме. Водата е единствения начин да изхвърлим токсините от тялото си.
ЗАЩО ПРИЕМАНЕТО НА ЧИСТА ВОДА Е МНОГО ВАЖНО ЗА ДЕЦАТА?
В ранно детство и юношеските години, имунната система на детето все още се развива. Приемането, дори на много ниски нива на токсини или олово, може да доведе до риск от дегенеративни заболявания в по-късните години. Едно дете консумира 3 пъти повече вода за кг телесно тегло, което води до натрупване на много повече замърсители в тялото.
Водата с високо TDS може за има горчив, солен, метален вкус или неприятна миризма.
Тя намалява жаждата и води до по- малък прием на вода. Променя вкуса на храните и напитките и ги прави неприятни за консумация. Част от елементите в такава вода се изхвърлят чрез отделителните канали, но някои ще останат в тялото, което води до скованост в ставите, втвърдяване на артериите, камъни в бъбреците и жлъчката.
НУЖДАЕМ ЛИ СЕ ОТ МИНЕРАЛИ В ПИТЕЙНАТА ВОДА?
Смята се че минералните води помагат на метаболизма на тялото. Въпреки това, много изследвания показват, че повечето минерали са в неорганична форма. Въпреки, че могат да влизат в кръвообръщението, те не участват в изграждането на човешката клетка т.е. те не могат да бъдат правилно усвоени.
Потребността на организма от минерали, се усвоява от организма от храните – НЕ ОТ ВОДАТА.
Органичните примеси във водата, са само 1% от общата минерализация.
Една чаша портокалов сок съдържа повече минерали от 100л вода.
Едва след преминаване през корените на растенията (чрез фотосинтеза) неорганичните минерали, се превръщат в органични и могат да бъдат усвоени от тялото.
Чистата вода, отделя неорганичните минерали от тялото и дава възможност органичните минерали,
да се абсорбират напълно.
МЕТОДИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ TDS НА ПИТЕЙНАТА ВОДА.
1. Филтър активен въглен – той е най-разпространен във всички видове филтриращи системи.
За съжаление тези битови системи, често са лошо поддържани. В много случаи, те не се подменят на подходящи интервали, което намалява ефективността им. След определеният период за смяна, филтрите започват да отделят във водата, събраните елементи. По този начин, вместо да пречистват водата, те я замърсяват допълнително.
2. Комбинация от филтри активен въглен и бактериален филтър.
3. Микрофилтрация – има задържаща пособност от 1 до 0,1мк.
4. Система за ултрафилтрация – има задържаща пособност 0,1 до 0,01мк.
Всички разтворими соли и по-малки молекули преминават през мембраната. Мембраната задържа колоиди, протеини, микробиологични замърсители и големи органични молекули.
5. Система за обратна осмоза – Осмотичната мембрана е основният елемент в системата. Тя е с големина на порите под 0,001 микрона, малко по-големи от водната молекула. Затова през мембраната на практика преминава само вода. Всички разтворени във водата вредни вещества, като тежки метали, вируси, бактерии, радиоактивни и канцерогенни елементи, просто се изхвърлят в канализацията. Процесът обратна осмоза е естествен физичен процес.
6. Дестилация- Дестилацията е може би най-старият метод на пречистване на водата. Водата първо загрява до кипене. След това водната пара се издига към кондензатор, където охлаждащата вода понижава температурата, така че парата кондензира. Повечето замърсители остават в съда.
Въпреки това понякога може да останат примеси в в дестилираната вода. Органиката като хербициди
и пестициди, с точка на кипене по-ниска от 100 ° С, не могат да бъдат отстранени ефективно и част от тях може да останат в продуктът. Друг недостатък на дестилацията е високата цена. Дестилацията изисква големи количества енергия и е много бавен процес.