Съкращението рН идва от френското „peur Hydrogene“, което означава „за водорода“, т.е. мярка за количеството водород в течността.
Забележете, говорим не за алкализиращи или киселизиращи химикали в течността, а за количеството водородни атоми. Химикалите или минералите просто влизат в реакция с водата и създават водородни атоми.
Защо това е толкова важно?
Водородът е нашето гориво. Водородът ни лекува. Водородът е най-важното хранително вещество за нас. Водородът осигурява нашата жизнена сила! рН показва количеството водород в течността, затова рН измерва жизнената сила, която можем да получим от съответната течност.
Когато във водата има електрическа енергия, тя кара водорода да приема една от двете форми – водород с положителен електрически заряд (киселинна вода), и водород, който се съединява с атома на кислорода и получава отрицателен електрически заряд. Това е основният градивен елемент на самия живот. На химичен език той се изписва така: ОН-. Един атом кислород и един атом водород с отрицателен заряд. Това е йонизирана вода. Тя е заредена с енергия и иска да я „дари“ на всеки съответен атом във Вашето тяло. Тя се нарича „алкална вода“.
Въпросните йони или атоми имат способността да ускоряват химическите реакции на другите минерали във водата. Това какво общо има с Вашето здраве и дълголетие? Нищо в телата ни не може да се случи без химична реакция, а химичната реакция може да възникне, само когато „електричеството“ между два атома е съвместимо. Следователно, можем да кажем, ние сме химичен организъм.
На молекулярно ниво – далеч по-малко от клетките – през всяка минисекунда от живота ни се извършват трилиони електрически обединения и отблъсквания – истинска оргия на единението. Тя се извършва в тялото Ви и в този момент, винаги се е извършвала и ще се извършва, докато не бъде нарушено равновесието на киселинните и алкалните реакции, т.е. докато не приключи битката между тях.
Кой печели тази битка между йоните? Всеки път киселината. Всички знаем, че телесните ни киселини превземат и унищожават тялото след смъртта ни. Но, позволете да Ви кажа, те правят това много, много години преди да умрем. Даже сега! Разяждат, разрушават, разлагат, изгарят, окисляват. Всичко това е естествена част от уравновесената обмяна на веществата.
Тогава? Животът, който познаваме е вътрешна „битка“ между положително заредени атоми (йони) и отрицателно заредени атоми (йони). Със същия успех, но с по-малка точност, можем да кажем, че животът е битка между киселината и основата. Точно за това се отнася рН.
рН = равновесие киселина/основа = йонизиране = О.R.P.
Да се върнем на водата. Когато Н+ йоните в нея са повече от ОН- йоните, тя се смята за киселинна, а когато ОН- йоните са повече от Н+ йоните, тя е алкална.
Тук искам да спра за малко и да обобщя обсъдените вече въпроси. Ще ги подредя по точки:
- Киселинността и алкалността на една течност се измерва с рН;
- рН е мярка за количеството водородни йони (атоми);
- Колкото повече Н+ има в една течност, толкова е по-киселинна;
- Колкото повече ОН- – толкова е по-алкална;
Водата може да съдържа водородни йони. Йонът е атом с електрически заряд. Можем да измерим рН с лакмусова хартия или с електронен рН измервател. Той ще покаже число от едно до 14, като рН 7 е неутрално (нито киселинно, нито алакално).