Омекотяване на водата с филтър – Често задавани въпроси
Как работят филтрите за пречистване на вода и нейното омекотяване?
Йоните, отговорни за твърдостта на водата са положително заредени.Всеки филтър за пречистване на вода и омекотяване има бутилка (колона) за варвита вода, който има отрицателно заредена йоннообменна смола.
Когато водата преминава през заредената смола, от нея се отнемат магнезиеви и калциеви йони, които се заменят с натриеви.
Подобен филтър за вода е изключително ефективен. Те съдържат и автоматични програматори, които включват регенерацията на смола щом капацитетът на йонообмен се изчерпи. Процесът отнема калций и магнезий от смолата и ги заменя с натрий.
Повечето домашни системи за омекотяване на вода са настроени фабрично да провеждат подобна регенерация през нощта.
След инсталиране на битов филтър за вода, който омекотява, твърдата вода в дома се превръща в мека. Подобни инсталации не са скъпи, а инвестицията в закупуването им се възвръща за няколко години. Меката вода спестява пари за ремонт и закупуване на нови домакински уреди, намалява разходите за ел.енергия, за перилни и почистващи препарати.
Какво е твърдост на водата?
Твърдостта на водата е едно от нейните основни качества. Но как се получава тя?
Във водата се съдържат вещества и минерали, сред които магнезий и калций — основната причина за висока твърдост на водата.
У нас нивото на твърдост на водата се измерва в немски (°d) или френски (°f) градуси. Резултатите от анализ на водата се измерват в mval/l(mg∑qv/l; mgeqv/l).
Твърдостта на водата може да бъде временна или постоянна.
Временната твърдост на водата обикновено може да се отстрани с преваряване. Ако не се вземат мерки, тя може да доведе до котлен камък.
Постоянната твърдост на водата не може да бъде отстранена с преваряване. Тя е предизвикана от хлориди или сулфати.
Твърдата вода не е вредна и дори е годна за пиене. Въпреки това тя може да причини редица проблеми и щети в домакинството.
Както временната, така и постоянната твърда вода могат да бъдат отстранени със система за омекотяване на вода.
Какво води до висока твърдост на водата?
Твърдостта на водата се поражда още по време на нейния път през почвата и през варовиковите скали. Тя разтваря и поглъща минерали, които допринасят за твърдостта ѝ. Тези минерали основно са магнезий и калций.
Кога е време да инвестирате в омекотяващ филтър за вода?
Препоръчва се инсталирането на система за омекотяване на вода тогава, когато твърдостта ѝ се равнява или надвишава 10 немски градуса.
Тази или по-висока степен на замърсяване на вода с твърди частици може да допринесе за появата на проблеми и негативни промени, като котлен камък в домакинските уреди, запушване на дюзите на душове и кухненски уреди, варовик и други.
Къде се монтира омекотяващ филтър за вода?
Филтрите за вода, които омекотяват, могат да бъдат монтирани още на входа на водата в дома. Тъй като тези инсталации имат за цел да пречистват водата, течаща от всички точки на жилището, те се монтират като основна система за целия дом. Това означава, че инсталацията се монтира на основния тръбопровод, който захранва дома.
Ако захранването с вода става с два щранга, може да се инсталират два броя малки системи или само една където е по-важно водата да е мека. Всичките филтри за вода и системи се монтират след и никога преди водомера.
Има ли разлика в качеството на водата след поставяне на филтър за пречистване на вода?
Още щом се инсталират системите, течащата вода е с по-високо качество и осезаемо по-мека. Можете да усетите ефекта при измиване на косата например — тя става по-мека и нежна още след първия душ с омекотена вода. Но не само тя е облагоприятствана от системата. Къпането с мека вода хидратира тялото в дълбочина. Прането е видимо по-чисто и свежо. Съдовете са по-блестящи от всякога.
Годна ли е за пиене водата от система за омекотяване и пречистване на вода?
Омекотената вода е напълно годна за пиене. Въпреки това трябва да имате предвид нейното високо съдържание на натрий — на всеки 1 немски градус се добавя около 8,2 мг натрий на 1 литър вода.
При прием на 3 литра омекотена вода се консумират около 344.4 мг натрий, което съответства на около 0,87 г сол. За сравнение, това количество сол се съдържа в 1 филия бял хляб.
Всичко това е важно да се знае от хора, които спазват безсолна диета, както и такива, които следят приема си на сол.
Има ли солен вкус омекотената вода?
Водата, която преминава през филтър за омекотяване на вода, не е солена. Съдържанието на натрий в нея обаче е по-високо, от което идва и лекият солен вкус.
Премахват ли филтрите за пречистване на вода и омекотяващите системи калцият?
Всички знаем, че калцият и магнезият са много необходими минерали за организма. Те се усвояват трудно, а нивата на калций, които се намират във водата, съвсем не са достатъчни, за да покрият необходимостта от този минерал. Това прави ролята на водата в доставянето на калций за тялото съвсем маргинална.
В районите, където водата е естествено мека не се наблюдава съществен дефицит на калций сред местното население.
Могат ли омекотяващите системи и пречистващите филтри за вода да бъдат благоприятна среда за развитие на бактерии?
Всички знаем, че старата и застояла вода може да бъде благоприятна среда за развитие на микроорганизми и бактерии. Затова и много хора се притесняват дали тяхната система за омекотяване на вода ще доведе до увеличаването на потенциалния проблем.
Истината е, че системите и филтрите за вода са това, което спира микробите от достигане до питейната вода и тази за домакинските нужди. Водните потоци постоянно се движат през системите, което подсигурява тяхната чистота.
Скъпа ли е поддръжката на система за омекотяване и пречистване на вода?
Както и всичко останало, филтрите за вода също имат нужда от периодична поддръжка. В случая това, което ще трябва да правите, е да подменята механичния филтър за вода, както и да допълвате солта в контейнера.
Сумата, която ще трябва да отделяте на всеки 2-3 месеца, е между 25 и 30 лева, което е ниска цена за поддържане на високо здраве.
Защо ВиК дружествата не омекотяват водопроводната вода?
ВиК дружествата целят да предоставят годна за пиене вода, която е безопасна за човешкото здраве. Водопроводната вода е именно такава – тя отговаря на нормите за питейна вода. Замърсяване на водата с твърди частици, макар и понякога опасно за електрическите уреди, е напълно безвредно за човека.