Коя вода е полезна за бебета и деца?
Съвременните родители са привилегировани, защото разполагат с купища информация, достъпна в интернет пространството. Няма да излъжем, ако кажем, че за всеки проблем с бебето ще намерим стотици статии – различни и често противоречащи си.
Такова е положението и със спорната тема “вода за бебета” – за или против, кога да се дава, как да се дава, какъв ще е типа вода за бебета, коя е най-подходяща вода за бебета и т.н.
В тази статия ще изложим някой факти за водата за бебета, хидратацията, как и с какво се пречиства водата, за да може лесно да решите кога и каква вода ще давате на бебето.
Няколко факта за хидратацията при бебета
Хидратация. Още от уроците по биология в началното училище знаем, че човешкият организъм е съставен от 65 до 80% вода. В тялото на новороденото бебе се съдържа над 80% вода. За сравнение – възрастен човек съдържа в тялото си от 65 до 70% вода. Съотношението на телесна повърхност към тегло е неуравновесена при бебетата и те губят много повече вода през кожата си, отколкото възрастните. Те са лесно податливи на топлинните промени и външните климатични условия. Според Европейската комисия по безопасност на храните, едно бебе от 0 до 6 месеца, за да е добре хидратирано, трябва да приема 100 до 190 мл. вода на килограм телесно тегло. Ето защо е много важно да се поддържа процесът на хидратация при пеленачетата.
Дехидратация. Малкото бебе лесно може да се дехидратира, ако не приема достатъчно вода, било то вода за бебета, чай или кърма. Особено внимателни трябва да са родителите през лятото. Обилното потене и високите градуси дехидратират детето. Видими признаци на дехидратация са суха кожа, напукани устнички, намалено отделяне на урина, вдлъбната фонтанела. При такива ситуации постепенното и често приемане на малко количество вода за бебета бързо ще възстанови хидробаланса.
Типове подходяща вода за бебета и деца
На първо място ще се спрем на типовете вода за бебета и деца:
- Дали може да се дава чешмяна вода на бебе? Според проучванията преварена или пречистена чешмяна вода е най-подходяща вода за бебетата. Педиатрите препоръчват да се дава вода за бебета с минимално съдържание на соли, с неутрално PH или с възможно най-ниска киселинност. С такива или близки характеристики е преварената чешмяна вода. Ако сте от родителите, които ползват вода за бебета, имайте предвид, че на бебе от 0 до 4 месеца се дава само прясно преварена и охладена чешмяна вода.
- Изворната вода за бебета и деца е следващата, която може да включите в дневния прием на бебе след навършване на 4 месечна възраст. Тя трябва да е с ниска киселинност, без съдържание на соли и да е без минерали или леко минерализирана. Не я съхранявайте в пластмасови шишета, за да не стане канцерогенна при контакт със слънчевата светлина. Използвайте само дезинфекцирани стъклени съдове.
- Трапезната вода за бебета и деца също е подходяща за дете след четвъртия месец. Тя е с добри характеристики, неутрално или ниско PH, безопасна и лека. Придобийте навика да четете и следите съдържанието на соли, киселинност, минерали, когато купувате трапезна вода за бебета. Обикновено бутилките с трапезна или изворна вода за бебета и деца е с розов етикет и специален надпис.
- Ако не сте привърженик на “купешката” водата в бутилки, може да инсталирате филтър след водопровода у дома и да давата не вашето дете филтрирана вода. Може да давате филтрирана чешмяна вода на бебе след 6-я месец по препоръки на педиатрите, без да се налага да я преварявате. Освен филтър след водопровода, може да инсталирате филтри на чешмата или под мивката. Така ще си осигурите здравословна вода за цялото семейство.
Филтрите, които ще използвате за пречистване на вода за бебета трябва да са с високо качество. Ако се колебаете при избора на филтър и филтрираща система за пречистване на водата, която ще давате на вашето дете, може да разгледате разнообразния и качествен асортимент на “Френел” ООД.
За или против пиенето на вода от бебета
Напоследък може да се каже е “модерно” схащането, че на бебета до шестия месец не трябва да се дава вода. Ще ви се случва често, като млад родител, да присъствате, дори да участвате в диалози и размяна на мнения между майки по паркове, детски площадки и кътове относно това, дали да давате вода на бебетата. Всеки е свободен сам да преценява. Но е хубаво преди това да се информира повече по този “казус”.
“За” вода за бебетата – каква вода давате на бебето и под каква форма – няма значение. Важно е да е запазена нормалната хидратация на телцето му. Вода за бебетата под чистата ѝ форма, чрез кърмата, адаптираното мляко, чай, плод или зеленчук. Кърмачета си набавят вода чрез кърмата, но е хубаво след хранене да му се дават една, две лъжички преварена вода за дезинфекция на устната кухина. А ако се храни с адаптирано мляко, е възможно да не му достига вода. Това е видно от често получавания запек при прием на изкуствено мляко.
“Против” вода за бебета – чували ли сте твърдението, че ако давате вода на малкото детенце, то няма да се нахрани добре, ще плаче и ще е нервно? Да, това е възможно, но когато давате вода преди то да се нахрани. Вода за бебета се дава след хранене. Предимно, за да “измиете” устната му кухина и да не се развият бактерии от храната или за да си набави нужната му вода, ако храната не съдържа достатъчно количество от нея.
От гореизложеното, стигаме до извода, че най-изгодно и сигурно е да се дава филтрирана чешмяна вода за бебета – така няма да си задавате въпроса каква вода давате на бебето, когато свърши запасът от изворна или трапезна вода. Пускате крана на чешмата и си осигурявате здраве за детето и за цялото семейство. Използвайки пречистващи филтри за дома, ще опазите вас и бебето от основните замърсители на водата – твърди частици, ръжда, бактерии. Филтрите, които предлага “Френел” ООД са с високо качество и на изгодни цени. При въпроси и колебания, обърнете се за съвет към висококвалифицираните им специалисти. Те ще ви помогнат да вземете най-доброто решение.