Какви са вредите от натриев флуорид във водата?
През последното десетилетие започна да се разпада митът за позлата от насищането на водата за пиене с натриев флуорид. Като начало на този процес, може да се каже, че поставя известен журналист от BBC Кристофър Брайсън в интервю пред 2011 год. и книгата му “Флуорът – голямата заблуда”. Оказва се, редица учени са провеждали проучвания и са доказали, че ежедневния прием на натриев флуорид във водата е опасен за здравето, особено за бебета и деца под 7 год. Защото те са с ниско телесно тегло, а наситеността на водата с флуор е с твърде голяма доза за тях.
В тази статия ще наблегнем на това, какви са ползите и вредите от ежедневен прием на флуорид.
Натриев флуорид – състав и произход?
Натриевият флуорид е изкуствено добито съединение при синтез на флуор от калциев флуорид, съставна част на почвата, изворната вода, морската вода. Той се получава като отпадък от промишлена дейност при производството на алуминий и изкуствени торове. Макар и много рядко, натриевият флуорид може да се срещне като естествен минерал в нефелиновите сиенитни скали.
Флуорът и неговите съединения: с други химични вещества, предимно метали – Литиев, Калиев, Рубидиев, Цезиев, Франциев флуорид. Някой от тях са естествен състав на почвата, водата, плодове и зеленчуци.
Ползата и вредата от натриев флуорид
Още през 1945 през проведени проучвания сред деца и възрастни в САЩ за развитие на кариеси в някой области на щатите. Чрез тях се установява, че за период от 15 години при хора, приемащи ежедневно малки дози натриев флуорид, зъбният кариес е намалял с 50 до 70%. На база на тези проучвания, някой държави вземат решение за флуорират водата за населението с цел превенция на кариеса. Например след 1960 год. САЩ започват да флуорират масово питейните си водоизточници.
До съвсем скоро се считаше, че ежедневния прием на флуор допринася за денталното здраве, за здравето на костната система, подпомага бъбречната функция и предотвратява образуване на пясък и камъни.
Но след 2011 година се популяризират редица научни изследвания, според които постоянният прием на флуорирана вода има кумулативен нездравословен отпечатък върху човешкото здраве. Оказва се, че негативното и влияние засяга много от човешките органи и е една от основните причини за развитие на редица заболявания. Ето някой от заболяванията, които причинява NaF:
- Натриевият флуорид е причина за флуорозата на зъбите – появяват се бели петна в оцветяването им, признак за флуорни депа в зъбната структура.
- Следваща от консумирането на флуорид вреда – продължителния му прием в по-големи количества е калцирането на костите, повишава се чупливостта им.
- Уврежна епифизната жлеза – нарушава биологичния ритъм и производството на мелатонин в човешкото тяло, което води до стрес, безсъние, сърцебиене, слабост.
- Отслабва имунната система, като прониква през кръвно-мозъчната система, повишава нивата на епинефрин, хистамин, серотонин и глутамат.
- Опасен е за прием от бременни жени, преминава през плацентата в плода и уврежда централната нервна система на плода, на по-късен етап води до развитие на хиперактивност у детето и поведенчески дефекти;
- При всекидневна употреба от деца под 7 години се наблюдава спад на IQ с 2,5 до 7 единици.
- При завишени нива на алуминий в организма и кумулативно натрупване на флуор се увеличава вероятността да се наруши цереброваскуларната и невронната цялост и да се развие Алцхаймер.
- Проучвания в периода 1977 – 1993 на учени от САЩ, Канада, Германия, Полша, Белгия сочат, че хората, живеещи в райони, в които водата е флуорирана, сравнени с такива, приемащи вода без флуор са се разболели от рак с повече от 3,5% – предимно на меките тъкани и костите. Като процентът на заболеваемост скача след 45-а година.
- Според научните трудове на д-р Джеф Пейн, приемът натриев флуорид значително увеличава риска от развитие на диабет.
Посочените заболявания не са на 100% доказани, че са причинени от приема на флуор, но научните трудове доказват взаимозависимостта между значителното повишаване на риска от появата на редица болести и приема на флуорирана питейна вода.
Източници на натриев флуорид
Съществуват редица източници на флуор освен водата за пиене. Някой сигурно даже и не бихте се сетили, че съдържат NaF. Според световната здравна организация критерийният максимум на прием за ден е 0,11 мг/л. Ще посочим някой от източниците на флороцид , в случай, че се подлагате на дефлуорна диета:
- Бутилирана минерална вода – обръщайте внимание дали на опаковката и в съдържанието е посочено количеството на NaF;
- Газирани напитка;
- Чай;
- Консервирани домати, царевица; цвекло, кисело зеле, кисели краставици;
- Готови плодови сокове;
- Пакетирани зърнени храни;
- Моркови;
- Цвекло;
- Репички;
- Целина;
- Бели картофи и бял ориз;
- Някой видове алкохолни напитки.
Как да избегнем приема на флуорид?
След като сте се информирали за вредата от обогатената вода с натриев флуорид и сте решили да занижите неговия прием, то следвайте някой от тези съвети:
- Стремете се да консумирате алкални храни и напитки – алкалната среда в организма спомага за по-бързото отвеждане от тялото на флуора. Такива храни са плодовете и зеленчуците.
- Консумирайте чай или био добавки със селен. Доказано е, че селенът подпомага организма да се бори с щетите, които натриевият флуорид нанася на човешкия организъм.
- Пийте чай от индийското лечебно растение тамарин. Тамаринът спомага за лесното извеждане на флуора от човешкия организъм
- Движете се, тренирайте. Доказано е, че хората, които са физически активни е по-малко вероятно да се разболеят от диабет и организмът им лесно се освобождава от флуора в тялото
- Наблягайте на консумацията на био храни. Колкото по-малко се обработват храните, толкова по-ниско съдържание на натриев флуорид имат.
- Използвайте марки паста за зъби без съдържание на флуор.
- Когато купувате изворна или минерална вода, избирайте марки с ниски нива на флуор.
- Ползвайте в къщи, в офиса филтрирана вода. На пазара се предлагат различни видове филтри, които филтрират вода. Може да инсталирате и питейни системи за филтрация, дори и на цялото домакинство.
Посете ни на сайта на Френел, за да получите повече информация за начините за филтриране от замърсители и натриев флуорид на питейната вода и видовете филтри. Ще намерите варианти как да решите проблема за вода без флуорид – от качествени продукти като инсталации за цялата къща, линейни филтри, филтри за кухнята, филтри за банята, системи за пречистване на питейна вода.
Заключение
Все още се доказват ползите и вредите от употребата на флуор. Важно е да се знае, че вредата от него е натрупваща във времето – при ежедневна употреба в количества, по-големи от критичното ниво от 0,11 мг/л. Негативното му влияние засяга централната нервна система, увеличава риска от ракови заболявания, нарушения в работата на щитовидната жлеза и още доказани и все още недоказани вреди.
Ако сте решили да се предпазите от вредите от поемането на флуор, наблегнете на здравословното хранене, упражнявайте се и бъдете физически активни и не на последно място – помислете как и кой е най-подходящия начин за филтриране на водата, която консумирате.