КАК РАБОТЯТ ОМЕКОТИТЕЛНИТЕ ИНСТАЛАЦИИ
Всички знаем проблемите които създава твърдата вода. Натрупва се котлен камък по нагревателите, увеличава се разхода на ток и накрая те изгарят. Твърдата вода води до голям разход на перилни и миещи препарати, оставя неприятни петна по съдовете,плотовете и дрехите.
Традиционният метод на омекотяване е чрез йонообменни смоли-силен катионит.
Омекотителните инсталации могат да се разделят на:
- Битови – с малка производителност, съобразени с потреблението и твърдостта на водата:
- Промишлени – с висока производителност – единични, сдвоени или повече колони работещи в паралел.
Но принципът на работа е един и същ .
Твърдата вода се омекотява чрез отделяне йоните на калция и магнезия. Когато твърдата вода преминава през омекотителната система- се извършва йонен обмен – йоните на калция и магнезия заменят йоните на натрия в йонобменната смола и по този начин след омекотителната инсталация се подава омекотена вода.
Когато всички йони на натрия от йонообменната смола, се заменят с йони на калция и магнезия – смолата няма повече йонообменен капацитет. Това е момента в който омекотителната инсталация трябва да направи регенерация- за да се възстановят йонообменните и свойства.
Регенерационният процес на омекотителните инсталации – включва следните операции:
- BACKWASH –При този процес- потокът на водата се обръща –разрохква йонообменната смола и изхвърля на канал събраните примеси.
- RECHARGE – Регенерация -Засмукване нарегенериращият /солеви/ разтвор – от съда за регенерация и преминавайки през йонообменната смола – слой по слой –от горе до дъното на колоната се осъществява йонообмена в обратен ред – йоните на натрия от солевия разтвор-заместват йоните на калция и магнезия от йонообменната смола.
- RINSE – Промивка-При този процес се извършва промиване на йонообменната смола и на канал се изхвърлят солите на калция и магнезия.
- REFILL-При този процес – управляващата глава-подава сигнал и системата допълва съда за реагенти с необходимото количество вода, за получаване на наситен солеви разтвор за следващата регенерация.
Регенерацията е завършена и омекотителната инсталация е готова отново за работа.
Както виждате всички процеси са напълно автоматизирани.
Все пак нищо не става без нашата намеса. Нашето задължение е да следим за наличието на сол в съда за регенерация и своевременно да добавяме таблетирана сол.
Но трябва и да обърнем внимание – ако ние само добавяме сол, а съда започва да се препълва. Ако съда за реагент изглежда така:
Трябва да обърнем внимание – инсталацията не засмуква солеви разтвор.
За това може да има няколко причини- в зависимост от типа на управляващата глава – прочетете в инструкцията или се обадете на доставчика.
И в заключение – ако искате да сте спокойни-ако имате съмнение, че по някаква причина инсталацията не омекотява водата -най-добре е да имате Тест за определяне твърдост на водата OKT-1 .
Изисквания за монтаж на омекотителна инсталация.
- Минимално входно налягане – 1.6 Bar.
- Максимално входно налягане – 6.0 Bar.
- Захранване – АС – 220V – необходима мощност – 4W.
- Наличие на канално устие в помещението.